Yangın Güvenliği

STT Türk Gazbeton ve Yangın Güvenliği

STT Türk Gazbeton, ısıya dayanıklılığıyla konutlarda, yüksek yapılarda, kamuya açık sanayi, turizm ve kültür yapılarında yangın emniyeti sağlayan en güvenli çözümdür. Yangına dayanıklı yapı tasarımında duman ve zehirli gaz çıkışı en önemli konulardan biridir. Yapılarda, ateşe duyarlı malzemelerin kullanılması büyük tehlike yaratır. STT Türk Gazbeton, yangın sırasında zehirli gaz ve duman çıkartmayarak can güvenliği sağlar. Çünkü gazbeton A1 sınıfı hiç yanmaz yapı malzemesidir.

Warrington Fire Test Raporu

İngiltere’de faaliyet gösteren, uluslararası sertifikalandırma ve test merkezi Warrington Fire Laboratuvarları tarafından yapılan testte gazbeton ile örülen 20 cm kalınlığındaki duvar, 240 dakika boyunca yangın etkisinde bırakıldı. Gazbeton, 240 dakikalık yangına hasar görmeden karşı koydu.

Isı yalıtımı ve hafiflik özelliği ile birlikte, 1200°C sıcaklığa dayanıklı “A1 sınıfı hiç yanmaz” malzeme sınıfında olan STT Türk Gazbeton, yangına karşı emniyetli yapılar inşa edilmesinde, “yangın duvarı” ve “yangın güvenlik holü” çözümlerinde vazgeçilmez bir seçenek olup, özellikle yüksek yapılarda da güvenle kullanılıyor.

Gazbeton ve Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik

Gazbeton, Binaların Yangından Korunması Hakkındaki Yönetmelik Ek2/C maddesine göre;

  • Test edilmeye gerek olmadan A1 sınıfı olarak kabul edilmektedir.
  • A1 sınıfındaki yapı malzemeleri için ayrıca yangın dayanım test raporu istenmemektedir.

 

Yalıtım Malzemelerinin Yangın Güvenliği ve Setapor Isı Yalıtım Plağı

Kolon, Kiriş, Betonarme ve Binaların yalıtılmasında kullanılan Setapor Isı Yalıtım Plağı, Yangın Yönetmeliği’nin EK/2C ve EK/2Ç tablolarında belirtildiği üzere gazbeton ürünleri gibi A1 Sınıfı Hiç Yanmaz grubundadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 16.07.2014 tarih ve 2014/17 sayılı genelgesi ile yüksek binaların (7 kattan fazla/21.50 m’den yüksek binalar) dış cephelerinin en az “zor yanıcı” malzemelerle oluşturulması zorunluluğuna değinilmektedir. Bu maddeden yola çıkılarak Kolon, Kiriş, Betonarme ve Binaların yalıtılmasında kullanılan Setapor Isı Yalıtım Plağı en ideal yalıtım çözümüdür.